Cyklistika

Cyklistika je v současné době velmi rozšířená. Díky pokroku v technice jsou nová kola lehká, pomocí převodů se lehce jede i do stoupání, odpružení kola umožňuje klidnou a pohodlnou jízdu a snadno se ovládají. Jízdní kola jsou cenově dostupnější a i v případě rekreační jízdy na kole si tento sport nevyžaduje žádné náročné finanční vklady. Rozvoj cyklistiky ovlivňuje také velký výběr jízdních kol, stejně jako jejich vybavení a vhodného oblečení.

Vznik jízdního kola je připisován baronu Ludwigu von Draisovi z Bádenska, který se zajímal o fyziku a mechaniku. Roku 1817 sedl na svůj velocipéd a urazil vzdálenost 15 km za jednu hodinu. Toto kolo však nebylo poháněno šlapáním, ale odrážením nohou od země. Roku 1861 napadlo v Paříži mechanika Ernesta Michauxe připevnit na přední kolo kliky a šlapky, toto kolo osamostatnit a připojit k němu dozadu menší kolo pro snazší udržení rovnováhy. I toto kolo bylo ze dřeva a teprve po dalších sedmi letech vyrobili otec a syn Michauxové tutéž konstrukci z kovu. V roce 1861 byly vyrobeny pouze dva šlapací velocipédy, ale v roce 1869 jich bylo dokonce 50 000 kusů ročně.

Dne 30. 5. 1868 byl v Paříži uspořádán první závod cyklistů na světě. Závodilo se v parcích, na dostihových dráhách a na prašných silnicích. První závod na silnici mezi městy Paříž a Rouen dlouhý 126 km se konal dne 7. 11. 1869 a přihlásilo se do něj 300 závodníků.

Jak se kolo neustále zdokonalovalo, popularizovalo a zlevňovalo, jezdilo na něm stále více lidí. Dělníci do práce, lidé na výlety a začalo se také závodit. Vznikla tak dráhová a silniční cyklistika. Roku 1891 přišel další pokrok ve vynálezu snímatelné pneumatiky bratří Michelinů. Dne 20. 5. 1903 vypsali dva francouzští novináři etapový závod dlouhý 2 400 km jménem Tour de france, který se jezdí dodnes.

V současné době máme cyklistiku silniční a horskou, kterou můžeme provozovat buď rekreačně nebo závodně. Podle toho, které z nich a na jaké úrovni se chceme věnovat si také vybíráme jízdní kolo, jeho vybavení a oblečení.

Musíme také dbát na oblečení, které volíme podle ročního období a účelu (jízda do práce, na výlet do přírody nebo závod). Patří sem rukavice, šortky, tričko(dres), přilba, chrániče loktů a kolen, boty, brýle, čelenky a čepice.