Fotbal

Informace o hře

Fotbal (z anglického football, foot=noha, ball=míč) je míčová hra, která je nejpopulárnějším kolektivním sportem na světě.

Fotbal vznikl v polovině 19. století v Anglii, ale hry podobné fotbalu existovaly už ve starověkém Řecku (sphaira) a v Římě (ollis). V Itálii v době renesance se hrála hra calcio. První anglický klub Sheffield Football Club vznikl v roce 1863. Mezinárodní fotbalová organizace (FIFA) funguje od roku 1904. Od roku 1908 je fotbal oficiálním olympijským sportem.

U nás se začal fotbal hrát koncem 19.století v různých sportovních klubech. V roce 1901 vznikl Český fotbalový svaz, v devadesátých letech 19.století byly založeny nejznámější kluby Sparta Praha a Slavia Praha. V roce 1922 byla Československá fotbalová asociace přijata za právoplatného člena FIFA.

Dnes je fotbal celosvětově nejrozšířenějším sportem s obrovskou popularitou, televizní přenosy z mistrovství světa jsou nejsledovanější událostí.

 
Pravidla

Fotbal hrají dvě družstva po jedenácti hráčích, z nichž jeden musí být brankář. Hraje se na obdélníkovém hřišti, nejčastěji travnatém. Cílem je dosáhnout více branek (gólů) než soupeř. Branky je dosaženo jestliže míč úplně přejde brankovou čáru mezi brankovými tyčemi a pod brankovým břevnem a útočící družstvo předtím neporušilo žádné pravidlo. Branky může být dosaženo z útočné akce, z přímého volného kopu, z pokutového kopu, z kopu z rohu, z kopu od branky, z výkopu. O tom, zda padl či nepadl gól rozhoduje výhradně rozhodčí.

Fotbal se hraje hlavně nohama, ale hráči mohou k hraní míčem používat libovolné části těla kromě rukou a paží. Pouze brankář může v blízkosti vlastní branky hrát i rukama.

Vítězem utkání je družstvo, které dosáhlo vyššího počtu vstřelených branek. Není-li dosaženo žádné branky nebo dosáhnou-li obě družstva stejného počtu branek, je výsledek utkání nerozhodný.

Před začátkem utkání se losuje - vítězné družstvo si vybere, na kterou branku bude v prvním poločase útočit. Druhé družstvo zahajuje výkopem. Pokud soupeř zahraje míč přes brankovou čáru mimo branku, tak brankář míč vykopává ze svého brankového území. Pokud však za tuto brankovou čáru zahraje vlastní hráč, soupeř kope rohový kop.

Ofsajdové pravidlo určuje, že hráč je mimo hru. Toto pravidlo zakazuje způsob hry, při kterém se hráč zdržuje v okolí soupeřovy branky a čeká na dlouhou přihrávku, která přenese hru přes celé hřiště. Předpokládá se totiž, že takový způsob hry by byl divácky nezajímavý a poškozoval by dojem ze hry.

Přímý volný kop nařídí rozhodčí ve prospěch soupeřova družstva, jestliže se hráč dopustí přestupku. Pokutový kop se nařídí ve prospěch družstva, které se nedopustilo přestupku. Nařizuje se pokud se přestupky provedou ve vlastním pokutovém území. Na rozhodnutí rozhodčího je zda má či nemá být penalta. Nepřímý volný kop se nařídí proti družstvu, které hraje nebezpečným způsobem, brání soupeři v pohybu, znemožňuje brankáři aby se míče zbavil, brankář se úmyslně dotkne rukou po přihrávce spoluhráče nebo když brankář se dotkne míče poté co se jej zbavil.

Napomenutí od rozhodčího se provede žlutou kartou. Žlutá se uděluje, když se hráč chová nesportovně, slovy nebo jednáním projevuje nespokojenost, soustavně porušuje pravidla, zdržuje navázání hry, nedodrží předepsanou vzdálenost při provádění volného kopu nebo kopu z rohu, bez souhlasu rozhodčího vstoupí nebo opustí hrací plochu.

Pokud rozhodčí ukáže červenou kartu, hráče vylučuje. Za dvě žluté karty je automaticky jedna červená. Červena se udělí, když hráč hraje surově, chová se hrubě nesportovně, zabrání soupeřovu družstvu dosáhnout branky tím, že úmyslně zahraje míč rukou nebo zastaví hráče hrubým způsobem, použije pohoršujících, urážlivých nebo ponižujících výroků.