Nohejbal

Informace o hře

Nohejbal je míčový kolektivní sport pocházející z Československa. Jeho vznik se datuje asi do roku 1922. Dorostenci sportovního klubu Slavia v Praze začali pro pobavení zkoušet hrát fotbal přes lavičky, později přes natažený provaz a nakonec přes síť. Podstatné prvky převzali z fotbalu (míč a jeho povolené ovládání), tenisu (výška sítě a jeden popř. žádný dopad míče) a volejbalu (jeden dotek míče, tři doteky celkem).

V polovině dvacátých let nastává útlum. Znova se nohejbal začíná hrát zhruba o 10 let později v Praze v podolských Žlutých lázních, což mnozí označují jako skutečný datum vzniku nohejbalu. Zde vytvořil fotbalista Kožmín název nového sportu, který odvodil od slova volejbal. Hrál se zde nejprve jako kopání míče z jedné strany hřiště na druhou, bez jakýchkoliv pravidel, pouze s omezením pomezními čarami. Brzy se přidala prádelní šňůra, poté síť, lehčí míč a jednoduchá pravidla zejména pro dvojice a trojice, někdy i jednotlivce.

V roce 1940 byla stanovena první pravidla nohejbalu, která vyšla o čtyři roky později - autory byli Borkovec a Kulhánek. Nohejbal začali hrát i ti, kteří v něm viděli dobrou přípravu pro fotbalovou techniku. A tak se nohejbal stává součástí tréninků fotbalové Slavie i Sparty, mimo jiné i legendárního Pepi Bicana.

Roku 1953 vzniká první dlouhodobá soutěž – Trampské liga. Nohejbal se tak postupně rozšiřuje i mimo Prahu. V roce 1961 se hrála Trampská liga s názvem “Turnaj mužstev nohejbalu" za účasti dvou desítek družstev ve dvou skupinách (tzv. 1. a 2.liga). Dne 30.10.1961 byla ustavena komise nohejbalu MV ČSTV Praha a nohejbal se stal oficiálním sportem ČSTV. Postupně zaznamenal nohejbal obrovský rozmach, vznikaly nové oddíly, byly zakládány další komise nohejbalu, nohejbal se uchytil i na Slovensku.

Roku 1987 vznikla mezinárodní fotbaltenisová asociace IFTA, do které zaslala ČSSR přihlášku a v roce 1989 byla spolu s Řeckem do IFTA přijata. Reprezentační výběr se poté zúčastnil prvního mezinárodního turnaje ve Švýcarsku.

V roce 1990 vzniká Československá nohejbal – fotbaltenisové federace jako právního nástupce Svazu nohejbalu. Nohejbal se stal mezinárodním sportem a reprezentační tým se začal zúčastňovat Mistrovství Evropa i světa.

od 1991 – Mistrovství Evropy

od 1994 - Mistrovství světa

od 1995 - Pohár mistrů evropských zemí

Pravidla

Cílém této hry je zahrát míč dovoleným způsobem na protihráčovo pole tak, aby jej soupeřovi hráči nemohli zachytit a vrátit do hry, zabránit soupeřovi zahrát míč do opačného pole, zachytit míč zahraný soupeřem do opačného pole a rozehrát zachycený míč do útočné akce. Vyhraným míčem si hráč připisuje bod. Kdo získá 10 bodů, získává set, ale rozdíl od soupeře musí být minimálně 2 b. Kdo vyhraje určený počet setů, vyhrál zápas. Počet hráčů je nejčastěji od jednoho až po tři, někdy i více. Hráč může míč odehrát kteroukoliv částí těla kromě rukou.