Pěší turistika

Turistika je sportem pro každého - je namáhavá přesně tak, jak potřebujete, je zábavná, jak si naplánujete a je dostupná vždy a bez jakéhokoliv vybavení, když se vám zrovna chce.

Turistika je na českém území populární velmi dlouho. Čeští turisté s Vojtou Náprstkem v čele založili v roce 1888 Klub českých turistů. Dílem klubu je systém značení turistických tras - čtverečkem se třemi horizontálními pruhy - dvěma bílými krajními a prostředním červeným, žlutým, modrým nebo zeleným. Toto značení se objevuje vždy pravidelně po nějaké době, i když cesta neodbočuje. Pokud ano, umístí se do čtverečku místo středního pruhu šipka ukazující správný směr. Značení je doplněno o tabulky umisťované na rozcestích, ty ukazují kilometráž do některých míst na značené trase.

Na turistické značení jsou navázány také turistické mapy. V nich jsou zakresleny turistické trasy vždy stejnými barvami, kterými je naleznete také na značení v terénu. Mapy jsou k dostání téměř ve všech knihkupectvích a jsou rozděleny podle konkrétních turistických regionů a měřítka.

Rozvoj turistiky v České republice podporuje také velké množství turistických cílů - mezi ty patří nejrůznější rozhledny, hrady a zámky, hory, vyhlídky, jezera, pamětní kameny, zříceniny nebo propasti.