Šachy

Informace o hře

Šachy (z perského šáh, panovník) jsou klasická desková hra pro dva hráče považovaná za odvětví sportu. Vznikla v 15. století v jižní Evropě úpravou perské hry šatrandž.

Výuka a hraní šachů se doporučuje jako způsob, jak zlepšit kvalitu myšlení a rozvinout příznivé charakterové vlastnosti. Šachy jsou jednou z nejpopulárnějších her světa, kterou hrají miliony lidí jak neformálně pro zábavu, tak i ve sportovní podobě. Šachové zápasy a turnaje se organizují od počátků této hry. První mistr světa v šachu - Wilhelm Steinitz svůj titul vybojoval v roce 1886. Nejlepší současný český šachista je David Navara, šachistka Kateřina Němcová.

Ve druhé polovině 20. století začaly být v šachu používány počítače. Zpočátku nedokonalé programy se postupně zlepšovaly a roku 1997 tak vyhrál speciální šachový počítač firmy IBM zápas proti mistru světa Garrimu Kasparovovi. Počítače umožnily také zlepšení přípravy šachistů, velké popularitě se těší i hraní šachů po internetu.

Pravidla

Šachy jsou stolní hrou náročnou na logické a taktické myšlení, neobsahují prvek náhody, partii rozhodují schopnosti a znalosti hráčů. Hra je pro dva hráče, jejichž úkolem je dát králi soupeře MAT. Šachovnice má šedesát čtyři polí (8x8). Každý hráč má jednu sadu figur, tedy 16. Figury jsou barevně odlišené (jeden hráč má bílé, druhé černé figury). Sada obsahuje 8 pěšců, 2 věže, 2 jezdce, 2 střelce, 1 dámu a krále. Pěšci stojí v linii před ostatními figurami. Hru zahajuje vždy bílý. Oba hráči se střídají. Hráč, který je na tahu, přenese svoji figuru na volné pole. Pokud je již podle obsazeno soupeřem odstraní soupeřovu figuru z hracího pole. Každá figurka má specifické vlastnosti a možnosti pohybu po šachovnici.