Stolní fotbal

Informace o hře

Stolní fotbal je hra většinou pro 4 hráče - 2 útočníky a 2 obránce (popř. 1 na 1 nebo 4 na 4). Panáčci jsou umístěni v různém počtu na 8 průchodných nebo teleskopických tyčích. Obránce hraje s jedním brankářem a s obrannou řadou se dvěma panáčky (dvojkou), útočník se středovou řadou s pěti panáčky (pětky neboli hrábě) a s útočnou řadou se třemi panáčky (trojky). Cílem hry je dát protihráči co nejvíce gólů do brány.

Poprvé fotbálek zřejmě sestavil Lucien Rosengart (1880-1976) – Belgičan, který byl zaměstnán v automobilce Citroen. Roku 1901 byl v USA patentován 1. fotbálek s protáčivými tyčemi. Poté se tato hra velmi rychle rozšířila především do Německa a Belgie, kde byla v roce 1950 založena foosballová liga. Roku 1976 vznikla Evropská unie stolního fotbalu (ETSU) a v roce 1998 byla založena Česká foosbalová organizace, která je dnes členem Mezinárodní fotbálkové asociace (ITSF). Roku 1999 se v Praze konalo 1. mistrovství ČR. Dnes se v mnoha zemích hraje fotbal na profesionální úrovni a s čím dál většími výhrami. V ČR by se ale stále hráči pouze foosballem určitě neuživili.

Jedním z nejstarších výrobců stolního fotbalu byla švýcarská firma Kicker. Poté se stal stolní fotbal ve Švýcarsku velice populárním, zanedlouho byl velice oblíbený také v Německu a ostatních evropských zemích. Jeho masová obliba stoupala v době po druhé světové válce. Příčinou bylo také použití stolního fotbalu pro rehabilitaci válečných veteránů a to pro zlepšení koordinace paží a očí. V dnešní době slouží foosball hlavně jako prostředek k odreagování.

Pravidla

Hraje se zleva doprava. Jedna hra je většinou dotována deseti míčky nebo se také hraje na deset vítězných gólů s dvougólovým rozdílem. Skončí-li hra nerozhodně, pak jde o tzv. „plichtu“. Pokud hráči prohrají se skórem 10:0, pak jdou „pod stůl“. To znamená, že oba hráči, kteří prohráli, musí podlézt fotbalový stůl. Protáčení tyčí o více než 360° je zakázáno.

Mezi nejčastěji používané - turnajové střely patří Pull shot (stahovačka) a Push shot (odtahovačka), Pin shot (někdy také Front-pin) a Snake. V poslední době vzrůstá na turnajích popularita Pin shotu, o což se zasloužil zejména Frederic Collignon z Belgie, který touto střelou slaví velké úspěchy.

Stolní fotbal


Česká foosballová organizace:

 • Vznikla v roce 1998
 • Pořádá soutěže jednotlivců a dvojic na čtyřech úrovních
 • Organizuje ligu družstev
 • Je členem mezinárodní organizace ITSF
 • Je přidruženým členem ČSTV


V oblasti fotbálkového sportu jsou pořádány turnaje:

 • Kategorie C
 • Kategorie B
 • Kategorie A
 • Mistrovství republiky

Sportovní sezóna probíhá každoročně od září do června následujícího roku.


Přehled turnajů ve stolním fotbale pro jednotlivce a dvojice

 • Turnaj kategorie C

Turnaje kategorie C se hrají na lokální úrovni a mohou se jich účastnit i neregistrovaní hráči.

 • Turnaj kategorie B

Turnaje kategorie B jsou turnaji krajského charakteru a konají se 8x do roka v období mezi turnaji kategorie A. Jsou otevřeny pouze pro registrované hráče. Výsledky se započítávají do krajského i republikového žebříčku.

 • Turnaj Kategorie A

Turnaje kategorie A jsou turnaji republikového charakteru a konají se 5x do roka. Jsou otevřeny pouze pro registrované hráče. Výsledky se započítávají pouze do republikového žebříčku.

Mistrovství republiky


Tato soutěž je pořádána 1x ročně a je otevřena pro registrované i neregistrované hráče bez nutnosti předchozí kvalifikace. Mistrovství republiky se koná v kategoriích jednotlivců, dvojic a smíšených dvojic (junioři, ženy a muži). Výsledky se, kromě výsledků smíšených dvojic, započítávají do žebříčku jednotlivců a dvojic. Dále se pořádá Mistrovství repuobliky v technických disciplínách (Forward shoot out, Goalie war, 2 ball rollerball)


Přehled turnajů ve stolním fotbale pro družstva

Liga - Liga ve stolním fotbale je soutěží družstev. V rámci 13 regionů se koná ligová soutěž s následující strukturou (řazeno od nejvyšší soutěže k nejnižší):

 • 1. liga
 • 2. liga
 • 3. liga
 • Oblastní divize

Mistrovství republiky družstev
Hraje se jednou do roka a účastní se ho družstva, která se nominovala z první ligy ve své oblasti.

Mezinárodní turnaje
Dvakrát ročně se konají mezinárodní turnaje započítávané do světového žebříčku. Jedná se o turnaje kategorie ITSF Pro tour a ITSF Masters series

www.foosball.cz - Stránky České foosballové organizace

www.table-soccer.org - Stránky mezinárodní federace ITSF (International table soccer federation)