Tenis

Informace o hře

Tenis (angl. Tenis, fr. tenez! = nate, berte, držte!) je míčová hra pro 2 (dvouhra) nebo 4 hráče (čtyřhra). Rozlišuje se také smíšená čtyřhra, při které v každé dvojici hraje jedna žena a jeden muž. Soupeři stojí proti sobě na obdélníkovém hřišti a pokoušejí se odrazit tenisový míček raketou tak, aby ji soupeř nemohl v rámci pravidel vrátit.

Angličan Walter Clopton Wingfield se nechal inspirovat pravidly francouzské hry paume z roku 1592, aby si roku 1875 nechal patentovat hru zvanou tenis. V červenci roku 1877 se ve Wimbledonu konalo první mistrovství. Další tři největší turnaje se konají v New Yorku (Flushing Meadows, od roku 1881), v australském Melbourne (1905) a v Paříži (Roland Garros, 1925). V olympijském programu byl tenis od roku 1896 do her v roce 1924. Poté byl vyřazen a roku 1988 se opět mezi olympijské sporty vrátil. Mezinárodní tenisová federace ITF (od roku 1977 ITF) byla založena roku 1913.

Z tenisu se vyvinulo několik podobných sportů hraných zejména pod střechou na speciálním kurtu – squash, ricochet, plážový tenis.

Pravidla

Samotná hra začíná podáním, které se provádí ze zadní základní čáry. Hráč, který podává zprava, musí míček umístit do levého soupeřova pole pro podání. Pokud se hráč netrefí, jde o "aut". V případě chybného podání má podávající opravné druhé podání. Změna podání nastává při získání hry pro jednoho z hráčů. Poté, co bylo provedeno dobré podání, se hráči střídají v úderech, po nichž musí míček přeletět síť a dopadnout do soupeřova pole. Údery se opakují, dokud se některému z hráčů nepodaří zakončit tzv. vítězným úderem nebo dokud soupeř neudělá chybu. Pokud hráč získá bod, je stav 15:0. Po získání druhého 30:0, po třetím 40:0, čtvrtým bodem hráč získává hru a otáčí se podání. Hráč, který získá šest her, vyhrává jeden set (př. 6:1). Musí vyhrát alespoň o dvě hry. Zápas se hraje na 2 nebo 3 vítězné sety.